Obsah fóra Die Kapitäne - CZ centrum série simulátoru Silent Hunter
RegistraceHledatFAQSeznam námořníkůNámořnické spolkyHodnostiMedaileWeb Přihlášení
Zaslat odpověď Strana 1 z 1
Finsko - námořnictvo
Autor Zpráva
Citovat
Příspěvek Finsko - námořnictvo 
Tak jsem si tady procházel tu nekonečnou škálu příspěvků  Very Happy  a narazil na jeden starší návrh cesty do Finska  Wink : http://silenthunter.cz/forum/viewtopic.php?t=2007. O Finsku jen vím, že tam 6x destilujou vodku, hlavním městem jsou Helsinky, kde hraje Jokerit a se SSSR vedlo Zimní válku:oops: .. Co se týká námořnictva, vím prd... Tudíž naklikáním Googlu a Wikipedie jsem se dozvěděl následující:

Finské námořnictvo, finsky Merivomat vzniklo po získání nezávislosti na rusku, roku 1918. je jednou ze složek finských ozbrojených sil a jeho zaměření se týká především obrany a ochrany domácího pobřeží, námořního obchodu, rybářství a záchranných činností. Zároveň je uzpůsobeno pro provádění průzkumu a odvrácení nepřátelského námořního výsadku. Do sféry ochrany patří i demilitarizovaného souostroví Alandy.
Vzhledem k zaměstnání ne více než 2800 osob, nepatří mezi žádné námořní velikány. Do jeho arzenálu patří 8 raketových člunů tř. Hamina a Rauma, 2 hlídkové čluny, tř. Kiisla, 6 minonosek tř. Hämeenmaa, Pohjamnmaa a Pansio /to se psalo nejlépe/a 13 minolovek, tř. Kuha a Kiiski.

Něco málo k historii:

Ve Finsku se postupem věků vystřídalo několik pánů. za vlády Švédů bylo u břehů Finska svedeno několik námořních bitev a půtek mezi Švédskem a Ruskem. Švédové také využívali mnoho finských přístavů a na jejich lodích sloužilo velké množství Finů. V období let 1809 - 1917 bylo Finsko součástí carského Ruska. Společně s ruským Baltským loďstvem, působila od Krymské války až do 80. let 19. stoletíí i finská jednotka Suomen Mariekipaasi, jejířž součástí byly také 2 parní fregaty.

Samotné finské námořnictvo, jak již bylo zmíněno výše, vzniklo roku 1918 po občanské válce a získání nezávislosti. Zpočátku Finsko využívalo menší počet carských pobřežních lodí a člunů. V době mezi válkami pak došlo k modernizaci a zvýšení bojové síly finského námořnictva, především stavbou dvou pobřežních obrněných lodí tř. Väinämöinen a pěti podmořských člunů - ponorek tř. Vetehinen, Saukko a Vesikko. Ve chvíli kdy začala 2. sv. válka tak mělo finské námořnictvo k dispozici 2 obrněné lodě, 5 ponorek, 4 dělové čluny, 7 torpédových člunů a 1 minonosku, 6 minolovek a 1 školní loď.


Obrněná loď tř. Väinämöinen


Ponorka tř. Vesikko

V období tzv. Zimní války se Sovětským svazem, mezi listopadem 1939 a březnem 1940, se námořní válka, díky zamrzlému moři, odbyla poue sovětským vyloděním v pečangském přístavu. Žádné další větší akce se nekonaly. Od roku 1941 až do roku 1944 vedlo Finsko proti sovětskému Rusku tzv. Pokračovací válku. Při té spolupracovalo s německou Kriegsmarine. největší ztrátou Finska v tomto období byla ztráta obrněné lodi Ilmarinen. Po vítězství SSSR bylo finské námořnictvo nasazeno do krátkých bojů proti Německu v laponské válce.

Po podepsání pařížské mírové smlouvy, bylo finské námořnictvo zredukováno na 4500 mužů a 10 000 BRT. Platil zákaz vlastnění ponorek a torpédových člunů. Tento zákaz se později "obešel" výrobou raketových člunů. Finsko se postupem doby stalo neutrálním státem Týkalo se to doby Studené války a tento stav trvá defacto dodnes.Raketový člun tř. Rauma


Mimonoska Pohjanmaa

Zdroj:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Finsk%C3%A9_n%C3%A1mo%C5%99nictvo
http://cs.wikipedia.org/wiki/T%C5%99%C3%ADda_Rauma
http://cs.wikipedia.org/wiki/%C3%85landy
http://cs.wikipedia.org/wiki/Finsk%C3%A1_ob%C4%8Dansk%C3%A1_v%C3%A1lka
http://cs.wikipedia.org/wiki/Zimn%C3%AD_v%C3%A1lka
http://www.jokerit.com/

Mimochodem můj jubilejní 50. příspěvek :-))Naposledy upravil Holt von Holtburg dne 29. 02. 2012, 22:33, celkově upraveno 1 krát.

_________________
"Ať už je tahle válka krátká nebo dlouhá," řekl Morell opět po chvilce zadumání, "bude se nám zdát nekonečná."- KRUTÉ MOŘE, N. Monsarrat
"Jen blázni vyplouvají do Atlantiku... A ještě větší do Středomoří!"
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky ICQ
Zobrazit příspěvky z předchozích:
Zaslat odpověď Strana 1 z 1
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.