Zde je několik fotografií uniforem mužů z ponorek.
1.)2.)3.)4.)5.)6.)7.)8.)
1.) Zpátky na břehu a hladce oholen. Velitel ponorky se zotavil po své dobrodružné plavbě. Jeho vycházkový stejnokroj tvoří čepice se štítkem, dvouřadový kabát z jemného modrého serže a dobře padnoucí kalhoty. Na levé straně prsou má důstojník okázale připnut Železný kříž první třídy, pod ním je vidět Válečný ponorkový odznak udělovaný posádkám ponorek po dvou střetech s nepřítelem. V první knoflíkové dírce má stuhu Železného kříže 2. třídy. Stejnokroj doplňuje bílá bavlněná košile a černá vázanka.
2.) Kapitánporučík při službě na palubě. Když to dovolovalo počasí, nosila posádka ponorky lehký šedý cvičný stejnokroj i na palubě při strážní službě, což na snímku dokazuje důstojníkův námořní triedr 7x50. Bunda stejnokroje je ušita podle britského vzoru (tzv. battle-dress).
3.) Menší typ záchranné vesty v okrové barvě byl dobře připevněn dvěma popruhy zapínanými na přezky. Vesta ve vodě nadnášela, protože její pásy byly vyplněny kapokem, neplesnivějícím vodotěsným materiálem, získávaným z tropických stromů rodu Ceiba. Široké kalhoty byly ušity z temně šedé pogumované tkaniny a překryty vysokými gumovými botami kryjícími celé nohy. Toto oblečení chránilo námořníka při dlouhé noční hlídce na velitelské věži, kdy neustále pozoroval obzor dalekohledem. Nalevo má černé pouzdro dalekohledu opatřené závěsným popruhem přehozeným přes protilehlé rameno.
4.) Na ochranu před hrozným atlantickým počasím při strážní službě nosil námořník šedý impregnovaný plášť s páskem. Plášť měl tmavomodrý soukenný široký límec, který bylo možné ohrnout a sepnout knoflíčky.
5.) Na bojová stanoviště! Námořní svobodník si navlékl záchrannou vestu přes krátký kabát. S nasazenou modrou přilbou je niní připraven obsluhovat
palubní zbraně. Námořník na obrázku má na levém rukávu hodnostní označení - žkutě vyšitou námořnickou hvězdu na tmavomodrém pozadí a žlutý klín. Dále má na levém rukávu kvalifikační označení Unterwasserhorcher, což je operátor hydroakustických přístrojů, funkce na ponorce mimořádně důležitá. Označení tvořil červeně vyšitý šíp zabodnutý do vln.
6.) Námořní svobodník je připraven převzít hlídku na velitelské věži, během níž bude po dlouhé hodiny pozorovat obzor. Pro zmírnění námahy očí při noční službě nosily hlídky ochranné brýle se skly zabarvenými do červena. Čepice z tmavomodrého sukna je na levé straně ozdobena alpskou protěží. Symbol protěže byl sice oficiálně znakem horských myskivců, ale také neformálním emblémem ponorky U-124.
7.) Hlídka na rozbouřeném moři na palubě ponorky typu VII C křižující v severním Atlantiku.
8.) Uvnitř horní části velitelské věže U-86, ponorky typu VII-B, v říjnu 1942. V popředí je ÜZO - palubní dálkoměr používaný na ponorkách k zaměření cílů. ÜZO je zapnut a připojen k Zeissovu triedru.
čerpáno : PONORKY 1939-1945 historie Němeského ponorkového loďstva, Jean-Philippe,Dallies-Labourdette, podrobněji na http://www.24flotilla.com/ODSH/historia/h-hombres/h-rang.html
Plujte hluboko, potichu a pomalu!
Naposledy upravil elksar dne 06. 11. 2006, 10:14, celkově upraveno 2 krát.
Naposledy upravil Wara dne 23. 10. 2006, 22:15, celkově upraveno 1 krát.