Obsah fóra Die Kapitäne - CZ centrum série simulátoru Silent Hunter
RegistraceHledatFAQSeznam námořníkůNámořnické spolkyHodnostiMedaileWeb Přihlášení
Zaslat odpověď Strana 1 z 1
|Lodě| Korveta - úhlavní nepřítel
Autor Zpráva

Citovat
Příspěvek |Lodě| Korveta - úhlavní nepřítel 
Britská korveta třídy Flowers

"Begonia, Camellia, Clematis, Freesia" - až 270 názvů květin bylo třeba najít pro názvy lodí, které zejména v prvních letech války nesly hlavní tíhu boje s německými ponorkami při ochraně konvojů. Eskortní plavidla typu "Flowers" měla původně sloužit v příbřežní plavbě a tomu také odpovídaly jejich rozměry a vybavení.

Osud však chtěl jinak.Britská Admiralita objednala ještě před začátkem války stavbu velké série plavidel nového typu, vzorovaných na velrybářské lodi "Southern Pride" o výtlaku 700 tun, rychlosti 16 uzlů a dosahu 4 tisíc námořních mil.

Při rozměrech o délce 63 a půl metru a šířce 10 metrů měla jedna korveta přijít na 90 tisíc liber a měla být postavena za sedm měsíců. Místo turbín byly použity obvyklé parní stroje, což mělo usnadnit obsluhu těchto plavidel, neboť na nich měli sloužit "záložáci" z obchodních lodí a jejich přeškolení tím pádem nemělo být problémem. Běžná korveta "květinové" třídy byla vyzbrojena jedním 102mm dělem, protiletadlovými malorážovými děly a čtyřiceti hlubinnými bombami, které bylo možno svrhávat do moře ze dvou zadních skluzů, nebo 2 bočních vrhačů.

Události ale dostaly rychlý spád a jiný směr. V době, kdy korvety "Flowers" začaly vstupovat do služby, britské vojenské námořnictvo potřebovalo najednou mnohem více lodí, než mělo, a tak se rozhodlo nahradit korvetami jiné kategorie plavidel. Tak byly například zařazovány do takzvaných "severních hlídek" (Northern Patrol). Dostaly druhý stěžeň a mezi ním a předním stěžněm před můstkem byla natažena anténa. I když bylo posléze uznáno, že pro tak malá plavidla je to obzvlášť těžká služba, se stěžněm před můstkem bylo postaveno téměř 90 lodí, než byly změněny plány a stěžeň byl přemístěn na patřičné místo za můstek.
Původně byly korvety "Flowers" zamýšleny jako doprovodné lodi pro příbřežní plavbu, ale admiralita je nasadila k ochraně atlantických konvojů, protože jiná plavidla prostě neměla. Pro oceánskou službu však korvety nebyly konstruovány, zejména vadila malá délka plavidel, která se na dlouhých oceánských vlnách pořádně kolébala. Posádka pro takovou službu musela být zvětšena až o 60 procent, ale i tak se námořníci vraceli z dlouhých plaveb značně vyčerpáni.




To vedlo po postavení více než stovky lodí k úpravám jejich trupů, zejména prodloužení zvýšené přídě, aby se zvětšilo místo pro ubytování více námořníků. Úpravy, které se týkaly i dříve postavených plavidel, omezily zalévání paluby mořskou vodou a pomocné kýly omezily kolísání lodí. Výtlak vzrostl na 980 až 1 170 tun standard. Při opravách procházely lodi také modernizací výzbroje, především byl instalován radar k nalezení vynořených ponorek. Ty byly na hladině rychlejší než korvety a díky tomu mohly za tmy zaútočit na konvoj a pak nepotrestány utéci. Na lodě přibyly další malorážové automatické zbraně, ale hlavně od června 1941, vrhač protiponorkových náloží "Hedgehog" (ježek). Počet bočních vrhačů hlubinných pum se zvětšil na čtyři. Všechny tyto změny způsobily, že nově stavěná plavidla náležela už do jiného typu, tzv. "Modified Flowers".

Loděnice mezitím "rozjely" stavbu větších a lépe vyzbrojených doprovodných lodí - fregat - a jejich velké množství ve stavu floty před koncem války vedlo k tomu, že admiralita se začala po roce 1945 rychle zbavovat už nepotřebných korvet. Téměř polovina jich skončila u obchodního loďstva i jako velrybářská plavidla, řada sloužila jiným účelům a nemálo jich bylo sešrotováno. Když se v roce 1951 natáčel slavný film podle knihy Nicholase Monsarrata "Kruté moře", v Anglii už žádná korveta nebyla a představitelka "Compass Rose" se nakonec našla až v Řecku.

Korvety "Flowers", o nichž se zde zmiňujeme, však nebyly jedinými plavidly se jmény květin v britské Royal Navy. Za první světové války byla postavena velká série lodí, určených původně jako minolovky, ale posléze užívaných jako hlídková nebo doprovodná plavidla. Britská byla označovaná jako "Sloop" a lodi určené pro Francii jako "Avisos", ale námořníci jim říkali "Cabbage class" - tedy třída kapusta nebo zelí. S rozvojem ponorkové války začaly být používány jako lodi pasti "Q-ships", určené k ničení ponorek.

zdroj: www.rozhlas.cz



Naposledy upravil Sarroth dne 22. 01. 2008, 02:05, celkově upraveno 3 krát.
Naposledy upravil Wara dne 05. 10. 2006, 18:26, celkově upraveno 3 krát.
Naposledy upravil Andreas von Ertztete dne 05. 10. 2006, 14:30, celkově upraveno 3 krát.

_________________

Když vlk tak Grey Wolf
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail

Citovat
Příspěvek  
Sakra proč jsi smazal ty obrázky...chtěl jsem je dát dohromady(opravit).


_________________
<<<Ubisoft je jednička!


"Žít má cenu pro to, za co stojí umřít."
"Der beste Seemann war doch ich!"
________________________________________________________
Pravidla fóra | Rady ohledně psaní na DF | Ponorkářův slovník | Hledat | Osobní složka
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky

Citovat
Příspěvek  
Sarroth napsal:
Sakra proč jsi smazal ty obrázky...chtěl jsem je dát dohromady(opravit).

Aha.. promiň Embarassed  Embarassed  Embarassed  Já je odstranil, když se mi tam neukázaly,abych je opravil na zobrazení, ale mám je a teďka je předělávám, aby se tam zobrazili. Zítra je tam naházím z pracovního compu Cool Neboj napravím to Wink


_________________

Když vlk tak Grey Wolf
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail

Citovat
Příspěvek  
Hmm, tak asi nic, chlape co s tím děláš Laughing


_________________
<<<Ubisoft je jednička!


"Žít má cenu pro to, za co stojí umřít."
"Der beste Seemann war doch ich!"
________________________________________________________
Pravidla fóra | Rady ohledně psaní na DF | Ponorkářův slovník | Hledat | Osobní složka
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky

Citovat
Příspěvek  
Sarroth napsal:
Hmm, tak asi nic, chlape co s tím děláš Laughing


No já jsem je tam vrátil, ale nezobrazujou se mi... Crying or Very sad  Crying or Very sad Nevím co s tím...jsou to normální obrázky


_________________

Když vlk tak Grey Wolf
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail

Citovat
Příspěvek  
Tak tahle mrcha mi žádné problémy nedělá. Dostal jsem jí 3-4 HE nábojema do můstku.


_________________




INTEL Core i7-2600 BOX 3,3GHz/6M, MB AsRock Extreme 64, RAM KINGSTON HyperX DDR3 1600MHz 16GB, SLI 2x ASUS STRIX-GTX960-DC2-4GD5, SSHD 1TB+380GB+1TB ex
24" LED ASUS VE247H, WINDOWS 10 64bit
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky ICQ

Citovat
Příspěvek  
Ravel napsal:
Tak tahle mrcha mi žádné problémy nedělá. Dostal jsem jí 3-4 HE nábojema do můstku.


No ale podle historických pramenů, když měla na sobě radar, ASDIC, radiošpióna (HUFF-DUff) a hedgehog, tak to tak lehké nebylo Very Happy  Very Happy


_________________

Když vlk tak Grey Wolf
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail

Citovat
Příspěvek Ravel 
Coze Shocked ty si na korvetu zautocil palubnym delom???Si delaš kozy... Smile


_________________
......
.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu

Citovat
Příspěvek  
Nedělá, znám jednoho co ji skolil - dorazil kulometem Smile


_________________

Viele Torpeden - Ein Schiff !!!

Ban them ! Ban them all !!!
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail

Citovat
Příspěvek  
já je taky likviduju kanónem  Cool  do roku 1941 to jde celkem v pohodě Laughing
teď zrovna v kariéře sem při útoku na konvoj dvě rozstřílel  Laughing, bylo to sice v prosinci 1940, ale když jim zničíš kanon, tak sou celkem bezmocný



Naposledy upravil Wilhelm von Tiesenhausen dne 10. 07. 2009, 12:46, celkově upraveno 1 krát.

_________________

Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky

Citovat
Příspěvek  
Tak do 42 kdyz konvoj chranej jen korvety tak je to luxus Laughing .Korveta bez torpedoborce je naprt Smile


_________________


Rychle a stylově.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky ICQ

Citovat
Příspěvek  
Ja utočim na všechny valečne lodě (kromě pt člunů) likviduju projistotu torpédem.
Nechci zbytečně ryskovat stráty na posátce, když totiž povolám 3 muže k dělu a i blbej hlítkovej člun se mi trefí kanonem do mího palubního děla tak všichni umřou nebo sou zranění a umřou na palubě. proto ratši útočim torpédem.  Cool


_________________



Správný kapitán, jde ke dnu i se svou lodí.-Ono to u ponorek většinou ani jinak nejde Very Happy
U-BOOT VIIB U53 kapitán Ernst-Gunther Heinick
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky

Citovat
Příspěvek  
Zde je on-line dostupný, volně stažitelný, článek z ATM o moderních korvetách v pdf:

http://www.atmonline.cz/pdf/soutez7-07.pdf



Naposledy upravil Sepp von Ch. dne 02. 04. 2010, 12:35, celkově upraveno 1 krát.

_________________
U-552
Rudý ďábel-lovec tankerů!

"Každý ponorkář zcela jistě v srdci cítil záři širého moře a úkolu, jenž mu byl svěřen, cítil se bohatý jako král a s nikým by své místo nevyměnil."

"Heslo U-Bootwaffe: Jsme solidní firma."

Velkoadmirál Karl Dönitz
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:
Zaslat odpověď Strana 1 z 1
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.